Dziś prawie każdy podręcznik psychologii w rozdziale o procesach pamięciowych wskazuje na mnemotechniki jako metody ułatwiające zapamiętywanie.
Oto konkrety:
„W systematycznie pojawiających się ogłoszeniach prasowych, wychwalających techniki doskonalenia pamięci, jest coś więcej niż ziarno prawdy.(…)
Z badań nad metodami mnemotechnicznymi wynika, że u „normalnych” ludzi (tj. nie cierpiących na amnezję) nie istnieje pamięć „dobra” lub „zła”. Jest raczej pamięć „wyszkolona” i „niewyszkolona” w zdolności organizowania informacji.”
John Henderson Pamięć i zapominanie s. 122-123
„Z mnemotechniki miejsc, zaliczanej do retoryki, wywodzi się sztuka pamięci, rozwijana w średniowieczu i renesansie. Jej skuteczność została potwierdzona we współczesnych badaniach (…) wielu autorów przedstawia ją w podręcznikach bynajmniej nie jako ciekawostkę historyczną, lecz ciągle jeszcze użyteczną technikę wspomagania pamięci.”
Maria Jagodzińska Psychologia pamięci s. 33
„W badaniach Roedigera (1980) metoda miejsc okazała się najskuteczniejszą z omówionych dotychczas mnemotechnik, jeśli w odtwarzaniu listy słów istotna była ich kolejność. Liczba elementów odtworzonych w zadanej kolejności wzrastała wówczas o 100 proc. w porównaniu do warunku kontrolnego.”
E. Nęcka, J. Orzechowski, B. Szymura Psychologia poznawcza, s. 393
„Ponieważ wykorzystywanie mnemonicznych sztuczek może podwoić twoją zdolność magazynowania i wydobywania informacji, warto podjąć wysiłek ich opanowania. Posługiwanie się nimi ułatwia zarówno przyswajanie danego materiału po raz pierwszy, jak i jego powtórne uczenie się.”
St. M. Kosslyn, Psychologia: mózg, człowiek, świat. Kraków 2006, s. 332
„Na pewno nieraz, czy to w reklamach zamieszczanych w czasopismach, czy to na półkach księgarskich, natknęliście się na informacje o kursach czy poradnikach, które obiecują, że pomogą poprawić pamięć. W kursach tego rodzaju stosuje się wiele różnych technik, niemal zawsze – technikę wyobrażeń wzrokowych (…) mnie się powiodło, choć prawdę mówiąc nie do końca w siebie wierzyłem.”
Baddeley o metodzie miejsc: „jeśli ten system zechcecie rzetelnie wypróbować, przekonacie się, że jest łatwy i skuteczny.”
Alan Baddeley, Pamięć. Poradnik użytkownika s. 91-93 i 236
„Aby usprawnić pamięć, proponujemy zestaw strategii umysłowych, znanych jako mnemotechniki (…) Strategie mnemoniczne pomagają kodować informację (…) poprzez wiązanie jej z informacją przechowywaną w pamięci długotrwałej.”
Philip Zimbardo Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 2. s 238