Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/memolink/domains/memolink.pl/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
Co psychologia mówi o mnemotechnikach | Memolink

Co psychologia mówi o mnemotechnikach

Dziś prawie każdy podręcznik psychologii w rozdziale o procesach pamięciowych wskazuje na  mnemotechniki jako metody ułatwiające zapamiętywanie.

Oto konkrety:

„W systematycznie pojawiających się ogłoszeniach prasowych, wychwalających techniki doskonalenia pamięci, jest coś więcej niż ziarno prawdy.(…)

Z badań nad metodami mnemotechnicznymi wynika, że u „normalnych” ludzi (tj. nie cierpiących na amnezję) nie istnieje pamięć „dobra” lub „zła”. Jest raczej pamięć „wyszkolona” i „niewyszkolona” w zdolności organizowania informacji.

John Henderson Pamięć i zapominanie s. 122-123

 

 

Z mnemotechniki miejsc, zaliczanej do retoryki, wywodzi się sztuka pamięci, rozwijana w średniowieczu i renesansie. Jej skuteczność została potwierdzona we współczesnych badaniach (…) wielu autorów przedstawia ją w podręcznikach bynajmniej nie jako ciekawostkę historyczną, lecz ciągle jeszcze użyteczną technikę wspomagania pamięci.

Maria Jagodzińska Psychologia pamięci s. 33

 

 

W badaniach Roedigera (1980) metoda miejsc okazała się najskuteczniejszą z omówionych dotychczas mnemotechnik, jeśli w odtwarzaniu listy słów istotna była ich kolejność. Liczba elementów odtworzonych w zadanej kolejności wzrastała wówczas o 100 proc. w porównaniu do warunku kontrolnego.

E. Nęcka, J. Orzechowski, B. Szymura Psychologia poznawcza, s. 393

 

 

Mnemotechniki są sprawdzonym sposobem na pamięć
Stephen Kosslyn Psychologia mózg człowiek świat

 

Ponieważ wykorzystywanie mnemonicznych sztuczek może podwoić twoją zdolność magazynowania i wydobywania informacji, warto podjąć wysiłek ich opanowania. Posługiwanie się nimi ułatwia zarówno przyswajanie danego materiału po raz pierwszy, jak i jego powtórne uczenie się.

St. M. Kosslyn, Psychologia: mózg, człowiek, świat. Kraków 2006, s. 332

 

 

 

 

Na pewno nieraz, czy to w reklamach zamieszczanych w czasopismach, czy to na półkach księgarskich, natknęliście się na informacje o kursach czy poradnikach, które obiecują, że pomogą poprawić pamięć. W kursach tego rodzaju stosuje się wiele różnych technik, niemal zawsze – technikę wyobrażeń wzrokowych (…) mnie się powiodło, choć prawdę mówiąc nie do końca w siebie wierzyłem.

Baddeley o metodzie miejsc: jeśli ten system zechcecie rzetelnie wypróbować, przekonacie się, że jest łatwy i skuteczny.

Alan Baddeley, Pamięć. Poradnik użytkownika s. 91-93 i 236

 

Aby usprawnić pamięć, proponujemy zestaw strategii umysłowych, znanych jako mnemotechniki (…) Strategie mnemoniczne pomagają kodować informację (…) poprzez wiązanie jej z informacją przechowywaną w pamięci długotrwałej.

Philip Zimbardo Psychologia. Kluczowe koncepcje. Tom 2. s 238

 

 

 

Wybrał TS